DLACZEGO BITCOIN SKOCZYŁ DO 13 TYS. DOLARÓW NA BIAŁORUSI W OBLICZU MASOWYCH PROTESTÓW

DLACZEGO BITCOIN SKOCZYŁ DO 13 TYS. DOLARÓW NA BIAŁORUSI W OBLICZU MASOWYCH PROTESTÓW

Białoruś stała się gorącym punktem wielkiego eksperymentu Bitcoinów, ponieważ kraj ten pogrążył się w jednym z najbardziej niepokojących kryzysów cywilnych.

Ceny wywoławcze wiodącej na świecie kryptokuranty na podstawie kapitalizacji rynkowej są wyższe na platformach peer-to-peer. Dane pobrane z Paxful, rynku Bitcoinów, pokazują, że ludzie żądają 2.500 dolarów premii za jedną jednostkę kryptokursztynu. Podczas gdy stawki różnią się od siebie w zależności od sprzedawcy, średnia cena Bitcoinów w piątek wynosi prawie 13.000 dolarów.

W przeciwieństwie do tego, krypto waluta obracana jest w obszarze 10.500- 10.800 dolarów w USA.

PROTESY

Białoruś znajduje się obecnie w środku poważnych niepokojów politycznych i obywatelskich. Uzbrojony siłacz państwa Aleksander Łukaszenko został zaprzysiężony na wielokrotnego prezydenta w obliczu trwających masowych protestów przeciwko jego 26-letniemu dyktatowi.

66-letni polityk złożył przysięgę w tę środę w tajnej ceremonii, nawet gdy mieszkańcy Białorusi i część światowych przywódców nazwała wybory, w których zagłosował na niego, „oszustwem“. Od tego czasu setki i tysiące obywateli przyłączyło się do głosów na ulicach za jego rezygnacją.

Tymczasem trwające zamieszanie polityczne pozostawiło gospodarkę białoruską w smutnym stanie. Jak wynika z lokalnych raportów, ludzie zaczęli masowo wypłacać pieniądze z kont bankowych. Strajkują robotnicy fizyczni, firmy informatyczne planują emigrować w inne miejsca.

„W tygodniach po wyborach prezydenckich 9 sierpnia Białorusini udali się do banków, aby wycofać swoje depozyty rublowe i wymienić je na dolary i inne twarde waluty“ – poinformował lokalny dziennik „Belarus Digest“.

Przyszłość też wygląda mizernie. Ekonomiści przewidują, że białoruska gospodarka jeszcze bardziej ucierpi, gdy bank centralny zabraknie płynności, aby wesprzeć banki narodowe. Tymczasem brak zaufania do władz mógłby osłabić presję na białoruskiego rubla. Może się zdarzyć, że coraz więcej osób będzie wyprowadzać się z kraju lub parkować swój kapitał gdzie indziej.

BITCOIN GROWS

To ten sam okres, w którym Bitcoin rosła w stosunku do rubla białoruskiego, że również o stawki premium. Oznacza to masowe przesunięcie w kierunku kryptokurcji w miarę narastania niepokojów społecznych.

Dowody pojawiają się również w postaci nowych inicjatyw Bitcoinów na Białorusi. Lokalna organizacja non-profit, BYSOL, na przykład, pomaga obecnie ludziom, którzy zostali wydaleni z obowiązków za protestowanie przeciwko reżimowi Łukaszenki, płacąc im w Bitcoin. Do tej pory grupa zebrała około 2 milionów dolarów w postaci darowizn.

Przypadki takie jak ten mają również nadzieję zaalarmować innych protestujących o Bitcoinie i jego istotnej roli w ochronie przed wszelkimi formami represji ze strony rządu. To częściowo wyjaśnia, dlaczego jego stawki na belauryskich rynkach p2p wzrosły w tym tygodniu.

BTC/USD w momencie pisania niniejszego dokumentu były notowane na rynkach amerykańskich na poziomie 10 694 USD.